“To‘rt minora” ma’nosini anglatuvchi, Chor Minor, madrasasi Buxoroning tashrifnomasiga aylangan. Uni badavlat turkman Halifa Niyozqul qurdirgan. Madrasaga uning nomi berilishiga qaramay xalq orasida bu nom yashab ketmadi.
Afsonaga ko‘ra Halifa Niyozqul Hindistonda Toj-Mahalni ko‘rib unga mahliyo bo‘ladi. Buxoroda shunday inshoot qurishga ahd qiladi. Shuning uchun Chor Minorni ba’zida Buxoroning Toj-Mahali deb atashadi.
Inshoot Labi Hovuz ortida, turar joylar orasida joylashgan. Uning aniq qurilish sanasi ma’lum emas. Ba’zi manbalarga ko‘ra 1807 yilda, boshqa manbalarga ko‘ra Halifa Niyozqul madrasasi XVII asr oxirida mavjud bo‘lgan.
Chor Minor madrasasi oldida hovuzga ega kichik hovli joylashgan. Binoning ikki chetida bir necha hujralar joylashgan.
Me’morchilik
Chor Minor me’morchiligi o‘ziga hosdir. U ko‘proq darvozaga o‘xshaydi. Shunga qaramay Chor Minor alohida va tugallangan inshoot. Uning ikkita vazifasi bor – marosimlar o‘tkazish va turar joy sifatida xizmat qilish.
To‘rta tomonida Minoralarga ega asosiy bino bu masjid. Kichkina minoralar ko‘k gumbazlarga ega. Har bir minora o‘zining to‘rtta jahon dinlarining g‘oyalarini tasvirlovchi shaklga va bezaklarga ega. Ahamiyat berib qaralsa hoch, nasroniy balig‘i va buddizmning ibodat uchun g‘ildiraklarini ko‘rish mumkin. Ko‘p asrlar davomida to‘rt minorada laylaklar uy qurib yashagan. Bu hol yaxshilik alomati deb hisoblangan.
Aksincha, masjidning ichki jihozlari oddiy. Gumbaz bu yerda qiroat bilan o‘qish, qo‘shiq aytish va cholg‘u musiqa kabi so‘fiylar marosimlari o‘tkazilganligi haqida aytib turadi.
Ikkinchi qavat va minoralar qo‘shimcha xonalar sifatida ishlatilgan. Qachonlardir u yerda boy kutubxona bo‘lgan. Chor Minor 15-dan 20-tagacha talabani sig‘dirgan.
Lekin uning ichida darsxona va oshxona yo‘q. Ularning mavjudligini faqat tasavvur qilish mumkin. Aytish kerakki Buxoro madrasalari uchun bu odatiy hol. Sababi ulardan odatda talabalar turar joyi sifati foydalanishgan.

Chor Minor or “Tower of Thieves” is a visiting card of Bukhara. It was built by rich Halif Niyaz-kul. The madrasah was named after his name, but name did not stick.
According to legend, Halif Niyaz-kul was impressed with beauty of Taj Mahal in India. He decided to construct similar building in Bukhara. That’s why, sometime Chorminor is named as Taj Mahal of Bukhara.
The construction is located right behind the Labi Hauz among residential buildings. The exact date of its construction is unknown. According to one source, it was built in 1807. The other source said madrasah of Halif Niyaz-kul existed at the end of the 18th century.
In front of Chor Minor Madrasah, there is a yard with small pond – hauz. There are several hudjras in the sides of the building.
Architecture of Chor Minor Madrasah is unique. It looks more like the gate. Despite this, Chor Minor is an independent and complete building. It has at least two functions – ritual and habitation.
The main building with four corner towers is a mosque. Small minarets have blue domes. Each tower has its own form and decorative finishing, reflecting ideas of four global religions.
People can see the cross, Christian fish and Buddhist prayer wheels. For many centuries, the storks had their nests in all four minarets. This was considered as a good sign.
Interior design of the mosque is simple and without extravagance. Existence of dome says that sufi rituals took here, including declamation, singing and instrumental music.
The second floor and minarets served as store rooms. Once there was a rich library. Apparently madrasah accommodated from 15 to 20 students.
But there is no darshanas (classrooms) and oshhona (dinning room). We can only guess of their existence. By the way, this was ordinary thing for madrasahs of Bukhara. As they frequently were used just as student dormitory.